Comparison shopping can help you save a bunch of money on groceries. Keep reading to learn how to comparison shop while buying groceries.
*Post may contain affiliate links. They are free for you to click on, however, I will be compensated if you make a purchase. This supports my family and I thank you for your support! To learn more, click here.
Welcome to week one of the money-saving grocery shopping challenge! I’m so glad you’re here participating in this challenge with me. If you missed the introduction to this challenge and what to expect, you can find that here.
This week we are going to learn about how to compare prices between brands at the grocery store as well as compare prices of items between different grocery stores.
We all know that food is one of the biggest chunks taken out of our budget. But…we all have to eat!
No matter how many coupons you use or how many items you scan into Ibotta, you’re still going to pay way too much on groceries if you’re not shopping at the right store.
However, there is a way to save a lot of money on groceries – although it may take a little bit of your time.
Prices can vary greatly between brands as well as between stores. With just a little bit of effort and time, you can create a price book to compare prices and learn which store has the cheapest price.
I have a grocery price list worksheet that you can print to get you started.
There are many ways to create a grocery price book. I prefer a much simpler method that I can just quickly look at to compare prices. The prices I have written above are regular, non-sale prices.
Here’s an explanation of how to use the grocery price book worksheet that I shared with you:
Keep in mind that my grocery shopping price list worksheet is a lot simpler than most. If you want to create your own with more details to help you comparison shop, then I would include these key items:
I mentioned above that knowing the unit price is key when comparison shopping. Why is the unit price so important to know? Items with the lowest price are not always the best deal. Knowing the unit prices of items can save you a lot of money on items you buy all the time. This goes for other items, too. It’s not limited to just groceries.
Unit pricing lets you compare two different types of the same item by using a common unit of measurement. This helps tremendously when you’re trying to buy something in bulk. And it will help you find the best deal on just about anything.
To figure out the unit price, you’ll first need to find the common unit between items, and in most cases, it’s the “ounce”. Then you just simply divide the cost of the item by the number of units (or ounces).
Example: You’re at the grocery store looking for a bag of frozen corn for dinner. There’s a 10-ounce bag from Brand A that costs $1.50. And there is a 6-ounce bag from Brand B that is $1.20. That bag may look cheaper, but is it really? Let’s see.
Looks like Brand A is the better price!
If you live in a small town and only have one grocery store to shop at (like we used to), then you can still save money by knowing how to comparison shop between brands.
Generic brands have come along way over the years making them just as good (if not better) than name-brand. Their ingredients are almost the same and the nutrition list compares similarly as well. And sometimes the store brand is healthier. Plus, the food is just as good quality-wise as brand-name. Yet most generic brand prices are a lot cheaper.
For example, a 16-ounce box of Kroger brand spaghetti is 49 cents cheaper than the brand-name Barilla.
And a 24-ounce jar of Ragu pasta sauce is $1.79 compared to the 24-ounce Kroger brand, which is only $1.49.
If I’m having meatless spaghetti tonight for dinner and I buy the generic brands, I’m only spending $2.49. Compared to the $3.28 total of the brand-names. That’s a savings of 79 cents! If you have meatless spaghetti once a month, that’s a total savings of $9.48 a year.
Not necessarily. Especially if the brand-name item is on sale and you have a good coupon. In some cases, you can actually get the brand-name items cheaper than the store brand. That’s why it’s always best to compare prices! Also, search the sales ads to see what brand name items are on sale and if you have a coupon to stack with the sale.
Sometimes, certain generic brand and brand-name items have the same ingredients. And in some instances, they’re even made in the same location! Here are some of the best items you should always be buying generic, especially if you’re serious about saving money.
Next week we’ll be focusing on meal planning and how it can help you save money on groceries!
Do you have any tips and tricks to share about how you comparison shop to save money on groceries?
Do you have too much stuff taking over your living room space? Then you need…
Is your blanket addiction taking up too much space in your home? I get it!…
Learn how to organize a small bedroom when you're on a budget with this complete…
Are you trying to find a way to store all of your bathroom items? Learn…
Spend more time relaxing and less time cleaning with my favorite budget-friendly bathroom cleaning hacks!
A step-by-step guide on how to organize your bathroom to get a more functional space.
This website uses cookies.
View Comments
We have lots of money-off specials with loyalty cards here. Always worth looking out for.
That's great! I wish we had more ways to save here. Stores are getting strict with their coupon rules now.
Inevitably, if I shop for groceries anywhere other than Aldi’s, I pay a higher prices. It may be a few pennies, but it adds up! Granted, Aldi’s doesn’t have as much variety, but shopping there keeps me from impulse buying (another way to save!).
That's great that you can save at Aldi's. I think some grocery stores have way too many choices and it can get overwhelming. So not having much variety is helpful in some ways. :)
I compare prices a lot too and another thing I do is to go with a list of what I need to get. And say no to the desire to buy outside the list unless it's needed and I forgot to list it out. ?
That's a great idea! Not buying outside the list saves a lot of money. There are a lot of temptations on the end of the aisle at the grocery store. Good for you for sticking to the list! :)
Great tips Michelle, and I really appreciate all the time and effort you've put into this! Many thanks!
Thank you so much! I'm glad it's helpful. :)
These are great tips, Michelle! I know my supermarkets by heart and what I like to buy at each store.
Thank you so much! That's great that you know exactly what you like to buy at each store. That makes shopping quick and easy! :)
Have you ever thought about doing a YouTube channel?
My wife watches these ladies clean their homes and make crafts to decorate their homes. And shes fascinated by it! Lol! Come to find out, stuff like that is pretty big right now. ??
Just a thought.... if you started I know it’d be viewed!
I've thought about it but I just can't get up the nerve to be on camera! I don't know why that's so scary to me. LOL!
Aww...thank you for your support and kind words!
Probably the same reason I don’t like posting pictures of myself lol!
I’m sure you can do it!
Unit pricing is so important!!! I use this all the time!!
Great info here Michelle!!
Thank you so much!
Such a detailed approach. This is very cool, I will definitely use your advices, I always wanted to be able to save wisely.
Thank you! I'm so glad you found it helpful.